*Czas trwania i koszt szkolenia zależny jest od wybranego urządzenia Sauermann oraz liczby uczestników szkolenia. W tym wypadku został podany dla jednej osoby.
W celu dokładnej wyceny zachęcamy do kontaktu.
Prowadzący
Formuła
Rodzaj szkolenia
Czas trwania*
Koszt*
Mgr inż. Antoni Klonowski
Online / Stacjonarne / Wyjazdowe
Teoretyczno-praktyczne
ok. 6 godzin
od 2700 zł netto
*Czas trwania i koszt szkolenia zależny jest od wybranego urządzenia oraz liczby uczestników szkolenia. W tym wypadku został podany dla jednej osoby. W celu dokładnej wyceny zachęcamy do kontaktu.
Dla kogo dedykowane jest to szkolenie?
Dla osób, które posiadają balometr DBM 610 i DBM 620 i chcą poznać sposób obsługi urządzenia oraz metodykę wykonywania pomiaru na anemostatach i nawiewnikach.
Czego dowiem się na szkoleniu?
Pierwsza cześć jest teoretyczna, w której szczegółowo omawiana jest zasada działania i możliwości balometru. Następnie przedstawiany jest sposób postępowania podczas wykonywania pomiarów na anemostatach i nawiewnikach, a także wewnątrz kanałów wentylacyjnych.
Dokładnie omawiana jest metodyka pomiarowa wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej przy pomocy nie tylko balometru, ale również anemometru wiatraczkowego, anemometru z sondą cieplno-oporowa, anemometru z tubą (stożkiem) pomiarowym oraz manometru z rurką Pitota.
W drugiej części, praktycznej, pokazany jest sposób, w jaki należy prawidłowo nałożyć fartuch na balometr oraz zamontować w nim prostownicę. W następnym kroku omawiane są po kolei wszystkie funkcje miernika i oprogramowania, m.in. możliwości konfiguracji, pomiaru średniej wartości wydatku, prędkości, ciśnienia oraz krotności wymiany powietrza ACR, etc.
Jak wygląda szkolenie?
TEORIA
Omówienie wszystkich metod wykonywania pomiarów instalacji wentylacyjnej (na anemostatach oraz wewnątrz kanałów wentylacyjnych)
Opis i wyjaśnienie zasady działania balometru, anemometru wiatrakowego, anemometru z sondą cieplno-oporową oraz manometru z rurką Pitota
Omówienie zalet i wad zastosowania ww. mierników i sond
Zasada doboru odpowiedniego fartucha pomiarowego do balometru oraz tuby pomiarowej (stożka) do anemometru
Sposób wyznaczania współczynnika korekcji K, szczegółowe wyjaśnienie do czego i po co się ten współczynnik stosuje, a także dlaczego uwzględnianie współczynnika K podczas pomiarów wentylacji jest konieczne
PRAKTYKA
Pokazanie w jaki sposób założyć fartuch pomiarowy i prostownicę oraz jak przytwierdzić balometr do statywu
Omówienie krok po kroku wszystkich funkcji miernika i programu
Pokazanie sposobu, w jaki można wykorzystać zdemontowany element pomiarowy do badania różnicy ciśnienia oraz jak do elementu pomiarowego podłączyć następujące sondy:
a) rurkę Pitota: wykorzystywaną do pomiaru prędkości przepływu i wydatku w kanale wentylacyjnym
b) kratownicę pomiarową: do badania prędkości przepływu na anemostatach znajdujących się bardzo wysoko lub na nawiewnikach o dużych i nietypowych wymiarach